Vyrieši nedostatok ventilátorov počas pandémie "rozdvojka"? Len ťažko

Keď sa do New Yorku blížil vírus SARS-CoV-2, tamojšia Presbytariánská nemocnica sa začala chystať trochu neobvykle: začala podľa denníka NY Times skúšať postup, ako na jeden ventilátor pripojiť dvoch pacientov, píše Technet.cz.

V tej chvíli bolo už v podstate jasné, že počet nakazených, a teda aj počet hospitalizovaných ešte veľmi rýchlo porastie a ventilátorov môže byť čoskoro kritický nedostatok. V samotnom štáte New York ich podľa odhadov v danú chvíľu chýbali rádovo desiatky tisíc.

Uprostred nastávajúcej krízy si tak lekári spomenuli na inú čiernu chvíľu: masovú streľbu v Las Vegas v roku 2017, keď jeden útočník zabil 58 ľudí a vyše 500 ich zranil. Miestne nemocnice boli zavalené pacientmi, z ktorých mnohí nedokázali samostatne dýchať.

Neschválený postup

Nemocnica Sunrise neďaleko miesta streľby napríklad prijala približne 200 zranených s priestrelom pľúc. Mnohé z nich potrebovali ventilátor, ale nemocnica na to z pochopiteľných dôvodov nebola pripravená.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.