Epidemiologička Bražinová: Ideme správnym smerom, aspoň dva mesiace takto vydržme

„Zatiaľ ideme správnym smerom,“ hovorí o situácii na Slovensku epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Nevylučuje však ani to, že sa koronavírusom nakoniec nakazíme takmer všetci.

V rozhovore pre HN Science povedala aj to, dokedy by mali na Slovensku trvať karanténne opatrenia, prečo príde ďalšia pandémia a ako sa na ňu máme lepšie pripraviť.    

Ako vnímate rozhodnutie zákazu vychádzania počas Veľkej noci na Slovensku?

Podľa môjho názoru je to veľmi dobré rozhodnutie, pretože vírus, ako už všetci vieme, sa šíri veľmi rýchlo a dochádza veľmi ľahko k prenosu z človeka na človeka, preto akékoľvek obmedzovanie zhromažďovania ľudí len prispieva k zbrzdeniu tejto pandémie. A to všetci chceme. Doteraz sme boli ako národ disciplinovaný, treba v tom pokračovať. Keďže práve Veľká noc je obdobie, keď sa vo veľkom stretávajú rodiny a známi, pohybujú sa na verejnosti, je správne, že sa to teraz obmedzí.  

Malo by sa teda v zákaze zhromažďovania osôb, ktoré nežijú v jednej domácnosti, pokračovať aj po sviatkoch?

Podľa mňa určite áno. Už sme vydržali mesiac, a môj osobný pocit aj odhad na základe informácií, ktoré mám, je, že ešte aspoň mesiac-dva by sme mali takto vydržať. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.