Pomôže oteplenie? Slovensko má výhodu, priaznivá kombinácia faktorov môže epidémiu rýchlo ukončiť

Počasie v boji proti koronavírusu zohráva určitú úlohu. Ovplyvňuje takzvanú viabilitu vírusu, čiže jeho schopnosť prežitia. Na tlačovej konferencii premiéra Igora Matoviča to povedal profesor Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov.

Profesor Jarčuška sa vo videu vyjadruje od času 2.16.30:

"Vírus má určite menšiu schopnosť množiť sa a prežívať, teda predovšetkým prežívať na plochách a v ovzduší pri teplote nad tých 27, 28 stupňov," povedal Jarčuška.

​Slovensko má podľa neho jeden veľmi priaznivý faktor - nízku vlhkosť ovzdušia. "V čase, keď bude tá teplota tých 27, 28 a ten faktor R0 budeme mať pod 1 alebo výrazne pod 1, vtedy tá epidémia môže veľmi rýchlo spadnúť dole," tvrdí Jarčuška.

R0 predstavuje reprodukčnú silu vírusu, jej hodnota určuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný.

Jarčuška však zároveň upozornil, že koronavírus je známy len od januára a model jeho šírenia na Slovensku, ktorý máme, je len teoretický. "Ale vyzerá, že to počasie by nám mohlo pomôcť," uzavrel.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie vedú odborníci diskusie, či bude oteplenie znemaneť jej koniec. Polemiky spustil fakt, že chrípka, ktorej sa koronavírus do istej miery podobá, sa pri vyšších teplotách nešíri. Medzi expertmi prevláda názor, že teplo samotné pandémiu nezastaví, ale môže ju spomaliť.

Koronavírus a Covid - 19