Ako si máme doma liečiť mierne príznaky koronavírusu? Tu sú rady odborníka

Zatiaľ čo jedna skoršia štúdia zistila, že 80 percent prípadov sa považuje za mierne, definícia mierneho ochorenia môže zahŕňať celý rad symptómov a stále môžu byť bolestivé, hoci prípady si nemusia vyžadovať hospitalizáciu.

Podobne ako pri prechladnutí 

„Mám mierne príznaky, kašlem. Ale kašlem raz za minútu, alebo každých 10 minút alebo päť minút? A ak to začne byť čoraz častejšie, povedzme, že kašlem každé dve minúty, teraz každú minútu, a teraz už nemôžem hovoriť, pretože mi dochádza dych, to sú veci, ktoré by ma mali prinútiť zdvihnúť telefón a zavolať lekárovi,“ hovorí pre Business Insider lekár Rishi Desai.

Ďalej vraví, že únava je najbežnejším príznakom koronavírusu, ale treba si dávať pozor aj na ďalšie. „Toto ochorenie vás zvyčajne spomaľuje. Spôsobuje únavu a nevoľnosť. Možno bolesť v krku, výtok z nosa, upchatý nos. Tento zápal v nose sťažuje možnosť rozpoznať pachy.

Môže to tiež ovplyvniť vašu chuť, takže zrazu sa z jedla, ktoré by ste si zvyčajne užili, už netešíte. „Veľa z toho, čo popisujem, aby som bol celkom úprimný, sú zároveň rovnaké všeobecné príznaky, ktoré sa vyskytujú pri bežnom prechladnutí.“

Dôkladne sledujte príznaky

Podobne je aj spôsob, ako zmierniť mierne príznaky koronavírusu, takmer rovnaký, ako by ste zmiernili obyčajné prechladnutie.

„Napríklad, pijete veľa tekutín, mali by ste sa ubezpečiť, že majú v sebe trochu soli a trochu cukru, pretože týmto spôsobom sa tekutina vstrebáva do vášho tela. Dobrým príkladom toho by bol vývar alebo polievka. Vo všeobecnosti by ste sa mali ubezpečiť, že ste hydratovaní a že močíte viackrát denne.“

Mali by ste sledovať svoju horúčku a zistiť, či sa horúčka zlepšuje alebo zhoršuje. „A ak sa zhoršuje, možno si vezmete liek na jej zmiernenie. Jednu vec, ktorú by ste ale mali pri COVID-19 odlišovať, je to, že svoje príznaky sledujete skutočne dôkladne, pretože ak sa zhoršujú, mali by ste zavolať lekárovi,“ uzavrel Desai.

Koronavírus a COVID - 19