Osobný ventilátor Stephena Hawkinga darovali pre boj s koronavírusom

Hawkingova dcéra uviedla, že tak chce aspoň čiastočne pomôcť v boji so šíriacou sa pandémiou koronavírusu.

Podľa Lucy Hawkingovej sa jej otcovi dostalo v spomínanej nemocnici skvelej starostlivosti, keď sa tam liečil ako pacient. Teraz sa tak rozhodla láskavosť oplatiť tým, že zdravotníkom venovala osobný pľúcny ventilátor uznávaného vedca, ktorý zosnul v marci roku 2018.

„Potom, čo náš otec zomrel, vrátili sme väčšinu zdravotníckych pomôcok Národnej zdravotnej službe (NHS). Niečo sme si ale museli kúpiť sami, vrátane ventilátora. Všetko sme teraz odovzdali nemocnici v Cambridge, aby sme prispeli v boji s COVID-19,“ uviedla Lucy Hawkingová.

Nemocnica Papworth je známa svojím zameraním na transplantácie srdca a pľúc. Po vypuknutí krízy koronavírusu musela zdvojnásobiť kapacitu jednotiek intenzívnej starostlivosti. Hawking, ktorý je známy okrem iného svojou knihou Stručná história času, sa tu tiež jednu dobu liečil, uviedol server BBC.

„Starostlivosť, ktorú môj otec v tejto nemocnici bola úžasná, obetavá a plná súcitu,“ uviedla Hawkingová. Jej dar ocenil osobne šéf kliniky respiračnej medicíny Mike Davies. „Chceli by sme vzdať veľkú vďaku Hawkingovej rodine za to, že nás v tejto ťažkej chvíli podporuje,“ oznámila nemocnica.

Dar zo strany rodiny známeho vedca, ktorý býval označovaný za nástupcu Isaaca Newtona či Alberta Einsteina, prišiel v čase, keď Spojené kráľovstvo čelí ťažkému nedostatku ventilátorov.

V polovici marca požiadal britský premiér Boris Johnson miestnej spoločnosti, aby pomohli pri výrobe ventilátorov, ale do prvej polovice apríla ich mala NHS k dispozícii iba 10-tisíc.

Nemocnica v Británii zatiaľ hlási na 18 100 mŕtvych na COVID-19. Informovalo o tom v stredu britské ministerstvo zdravotníctva. Skutočný počet ľudí, ktorí v Británii zomreli kvôli šíreniu vírusu SARS-CoV-2, je už podľa všetkého nad 20-tisíckami.

Vyplýva to z informácií od prevádzkovateľov domovov pre seniorov alebo britského štatistického úradu. Denník Financial Times na základe vlastných prepočtov napísal, že obetí už by mohlo byť viac ako 40-tisíc.

Koronavírus a COVID - 19