Život so stálou hrozbou COVID-19? Niektorí vedci sa obávajú, že hon na vakcínu zlyhá

Hlavný lekár Spojeného kráľovstva Christopher Whitty povedal, že existujú znepokojujúce dôkazy, ktoré naznačujú, že nie je možné stimulovať imunitu proti vírusu.

„Prvá otázka, na ktorú nevieme odpovedať, je: Máte prirodzenú imunitu voči tejto chorobe, ak ste ju prekonali, dlhší čas? Ak to nezistíme, síce to nezabráni výrobe vakcíny, ale urobí ju to oveľa menej pravdepodobnou,“ uviedol Whitty.

Uviedol, že existuje niekoľko dôkazov o tom, že niektorí ľudia boli po vyliečení znovu infikovaní COVID-19. „To je trochu znepokojujúca situácia,“ dodal.

Zatiaľ žiadna vakcína proti koronavírusom

Pochybnosti o možnosti životaschopnej vakcíny sú do značnej miery založené na skutočnosti, že žiadna vakcína nebola nikdy schválená proti iným koronavírusom. Whitty oznámil, že z iných druhov koronavírusu vyplýva, že imunita voči nim ustupuje pomerne rýchlo.

Povedal, že svet musí byť opatrný, aby sme nepredpokladali, že na túto chorobu budeme mať vakcínu, ako povedzme proti osýpkam, ktorá vás po zaočkovaní chráni po celý život. „Nemôžeme zaručiť úspech. Vakcíny sa nenájdu proti každej infekčnej chorobe.“

Svetová zdravotnícka organizácia  tiež vyjadrila pochybnosti o možnosti vyvolania imunity voči vírusu. K plánom niektorých vlád zaviesť tzv. imunitné pasy pre tých, ktorí boli predtým infikovaní vírusom, uviedla, že v súčasnosti neexistuje dôkaz, že ľudia, ktorí sa zotavili z COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred druhou infekciou.

Postačiť môže aj čiastočne účinná

V rozhovore pre The Observer David Nabarro, profesor globálneho zdravia na Imperial College v Londýne povedal, že svet si musí uvedomiť, že vakcína nemusí byť možná.

„Nemusíte nevyhnutne vyvinúť vakcínu, ktorá je bezpečná a účinná proti každému vírusu. Pokiaľ ide o vývoj vakcín, pri niektorých vírusoch je to veľmi ťažké, takže v dohľadnej budúcnosti budeme musieť nájsť spôsob, ako žiť s týmto vírusom ako neustálou hrozbou.“

Aj keď sa ukáže, že plne účinná vakcína je nemožná, Whitty sa domnieva, že by sa malo oplatiť pokračovať s čiastočne účinnou vakcínou.

„Môžete mať vakcíny, ktoré nie sú schopné poskytnúť vysokú úroveň imunity, ale poskytujú dostatočnú ochranu, aby ľudia nedostali závažné ochorenie. Tak by sme mohli byť schopní masívne znížiť počet úmrtí,“ uzavrel Whitty.

Koronavírus a COVID - 19