Domáca lekárnička ako škatuľka prvej pomoci. Pozrite sa, čo v nej nesmie chýbať

Spomínate si na scénu vo filme Casino Royale? James Bond zistí, že bol otrávený. Rýchlo si soľným roztokom vyvolá zvracanie a odpotáca sa k svojmu autu, kde tuší spásu. V autolékárničke svojho vozidla Aston Martin nájde atropínové injekcie a malý defibrilátor, čo mu zachráni život.

Bežná autolekárnička je pochopiteľne vybavená trochu skromnejšie, ale aspoň je predpísané minimum, čo by mala vždy obsahovať. Čo sa o domácej lekárničke povedať nedá. Je čisto na nás, čo si do škatuľky prvej pomoci dáme. Čo všetko by v nej malo byť a ako by mala vyzerať? Pozrel sa na to server iDNES.cz.

Základ pre všetkých

Naši predkovia si schovávali sušené byliny pre každú príležitosť, pre dnešného človeka je takmer nutnosťou mať pri sebe aspoň "ružovú pilulku prvej pomoci". Ale aj keď vlastne veľmi nemaródujete, ani sa nevenujete zvlášť nebezpečným či riskantným činnostiam, mať doma niečo pre prípadnú náhlou situáciu je jednoducho základ.

„To, že sa najviac zranenie stane v domácom prostredí, je známa vec, rovnako ako fakt, že domáca lekárnička veľmi často pozostáva z hromady liekov po expirácii, použitých ovínadiel a teplomeru,“ píše na svojich stránkach praktická lekárka pre deti a dorast Renáta Růžková a upozorňuje, že ľudia by si obsah svojej lekárničky mali vždy upraviť podľa zloženia rodiny a s ohľadom na hobby, záľuby a životný štýl.

Hoci teda bude lekárnička v každej domácnosti iná, nájdeme v nej niekoľko spoločných prípravkov. Podľa lekára a publicistu Jiřího Pešinu môžeme jej obsah rozdeliť do dvoch skupín. Na základné zdravotnícke vybavenie a materiál a na základné lieky, masti, kvapky a dezinfekciu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.