Nádej pre ľudstvo: Vakcína a liek proti covidu-19 sú na ceste, výskum sa neuveriteľne zrýchlil

Najdiskutovanejší remdesivir prešiel veľmi dôležitou fázou klinického testovania, avšak výsledky ukazujú, že nejde o bezchybný všeliek. Ďalšie medikamenty na neho majú veľkú časovú stratu, ale pár zaujímavých nádejí ešte existuje.

Celý farmaceutický svet, samozrejme, zároveň vyvíja účinnú vakcínu. Až práve tá bude znamenať revolučný prelom v likvidácii covidu-19. Celkovo vzniklo zatiaľ 115 projektov, sedem z nich už je v prvej fáze testovania.

Možno teda očkovanie príde rýchlejšie, než odhadovali experti, podľa ktorých vývoj trvá dvanásť až osemnásť mesiacov, ale skôr aj dlhšie.

"Do konca tohto roka chceme vyrobiť 10 až 20 miliónov dávok očkovania," oznámila ambiciózne farmaceutická spoločnosť Pfizer. "Výskum zameraný na vývoj vakcín a liečebných postupov v boji proti koronavírusu sa neuveriteľne zrýchlil," hovorí šéf Medzinárodnej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus.

Ale poďme postupne - čomu vlastne v záplave zaručených informácií o vývoji liekov a vakcín veriť?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.