Znižujú rúška šírenie koronavírusu? Vedci urobili pokus na škrečkoch

Pokusy na škrečkoch odhalili, že hromadné používanie rúšok znižuje prenos koronavírusu. Oznámil to tím vedcov z Hongkongu vedený profesorom Yuen Kwok Yung.

Ten patrí medzi najlepších svetových expertov na koronavírusy. Vedci umiestnili umelo nakazené škrečky do blízkosti zdravých zvierat.

Medzi klietky s chorými a zdravými škrečkami dali rúška a nechali prúdiť vzduch od nakazených zvierat k zdravým.

Zistili pritom, že bezkontaktný prenos vírusu sa môže pri použití rúšok znížiť o viac ako 60 percent. Keď medzi klietkami neboli rúška, dve tretiny zdravých škrečkov sa nakazili počas týždňa.

Percento nákazy kleslo na viac ako 15 percent, keď bolo rúško umiestnené na klietku nakazených zvierat, a zhruba na 35 percent, keď bolo na klietke so zdravými škrečkami. Tí, ktorí sa nakazili, mali v tele menej vírusu, ako tí, ktorí sa nakazili bez rúška.

„Je jasné, že keď nakazení ľudia nosia rúško, zvlášť keď nemajú žiadne symptómy, je to oveľa dôležitejšie ako čokoľvek iné,“ povedal Yuen novinárom.

„Vysvetľuje to tiež, prečo je dôležité všeobecné nosenie rúšok, pretože teraz už vieme, že značný počet nakazených nemá žiadne symptómy,“ dodal.

Yuen bol jedným z mikrobiológov, ktorí v roku 2003 objavili vírus SARS. Vďaka skúsenostiam z boja s touto chorobou radil obyvateľom Hongkongu hneď na začiatku rozšírenia COVID-19, aby začali používať rúška, hoci v tom čase Svetová zdravotnícka organizácia aj mnohé krajiny tvrdili, že rúška a ďalšie ochranné prostriedky sú pre verejnosť zbytočné a že by ich mali mať len zdravotníci prichádzajúci do styku s nakazenými.

Koronavírus a COVID - 19