„Skvelá správa“. Experimentálna vakcína na COVID-19 vyvolala u dobrovoľníkov imunitnú reakciu

Vakcína u dobrovoľníkov dokázala vyvolať imunitnú reakciu a ich telá si proti COVID-19 vytvorili protilátky. Testovanie je zatiaľ v počiatočnej fáze, pokiaľ sa ale látka osvedčí, je možné, že vakcína bude dostupná verejnosti už v januári budúceho roka, píše server CNN.

Používa len genetickú informáciu vírusu 

Zverejnené dáta pochádzajú z prvej fázy testov na ľuďoch, ktorá študuje reakcie malého počtu dobrovoľníkov. Jej cieľom je zistiť, či je vakcína bezpečná a vyvoláva tvorbu protilátok.

Laboratórium na vývoji látky pracuje od januára tohto roku a v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva vytvorila vakcínu s názvom mRNA-1273. Tá funguje na báze nukleovej kyseliny mRNA, nepoužíva teda živé vzorky koronavírusu, ale len jeho genetickú informáciu, uvádzajú Lidovky.cz.

Výskumníci z Moderny podali vakcínu 45 zdravým dobrovoľníkom medzi 18 a 55 rokmi, a to v troch rôznych dávkach.

Výsledky ukázali, že u všetkých z účastníkov sa vyvinuli protilátky, hoci v rôznom množstve. Avšak aj tí, ktorým bola podaná najnižšia dávka vakcíny (25 gramov), si podľa laboratória vyvinuli neutralizujúce protilátky na obdobnej úrovni ako ľudia, ktorí sa z koronavírusu vyliečili.

Vakcína sa taktiež preukázala ako bezpečná - len u niekoľkých ľudí, vystavených najvyšším dávkam 250 gramov, sa objavili vedľajšie príznaky podobné symptómom chrípky, ktoré ale neboli ohrozujúce na živote, píše Business Insider.

„Je to absolútne skvelá správa, na ktorú sme všetci už nejakú dobu čakali,“ povedal pre CNN funkcionár Moderny Tal Zaks.

„Veľmi dôležitý krok“

Neznámou naďalej zostáva, aké veľké množstvo protilátok v tele je nutné, aby boli ľudia proti nákaze spoľahlivo chránení. Predstavitelia laboratória ale napísali, že tieto skoré výsledky ukazujú, že sú na dobrej stope.

„Ukázali sme, že tieto protilátky dokážu blokovať vírus. Je to veľmi dôležitý prvý krok,“ uviedol Zaks. Výskumníci tiež poukazujú na úspešné výsledky testovania na myšiach, v ktorých dokázala vakcína zabrániť replikáciu vírusu v pľúcach.

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv minulý týždeň povolil laboratóriu vstúpiť do druhej fázy testov, ktorej sa má zúčastniť 600 dobrovoľníkov. Ak bude úspešná, prejde sa v júli k tretej fáze, do ktorej firma plánuje zapojiť desaťtisíce ľudí. Podľa Zaksa by mohla byť vakcína hotová medzi januárom a júlom budúceho roka.

Moderna, ktorá sídli v meste Cambridge v Massachusetts, je jednou z ôsmich laboratórií podieľajúcich sa na testovaní vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch. Dve ďalšie sú v USA, štyri v Číne a jedna v Británii.

Koronavírus a COVID - 19