Vidím milióny mŕtvych. Príbeh ženy, ktorá predpovedala pandémiu

„Západná medicína neskorého dvadsiateho storočia zaspala, keď sa sústredila predovšetkým na liečbu rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení, v domnienke že antibiotiká a očkovanie už dávno zatočili s nákazlivými chorobami,“ napísala v roku 1995.

A vírus HIV bol len prvou lastovičkou, uvádza iDNES.cz. Premisa, ktorá sa vtedy zdala kontroverzná, je v druhej dekáde dvadsiateho prvého storočia realitou.

Ikona zdravotníckej novinárčiny a publicistiky sa narodila v roku 1951 v Los Angeles. V roku 1975 získala na University of California bakalársky titul z biológie a pokračovala tú v odboroch bakteriológie a imunológie.

Počas štúdií začala prispievať správami z odboru do vysielania rozhlasovej stanice KPFA a novinárčina ju chytila ​​natoľko, že kvôli nej prerušila štúdium a nikdy ho už nedokončila.

Pustila sa do spravodajstva aj dokumentárnej produkcie. Za sériu rozhlasových dokumentov z rokov 1977 a 1978 nazvaných Príbeh vedy a zasvätených demystifikácii vedy a medicíny dostala spolu s koproducentkou Adi Gevinsovou Peabodyho cenu (prestížne americkej ocenenie za inovatívnu televíznu a rozhlasovú tvorbu - pozn. red.), prvú v tridsaťročnej histórii stanice.

Prežijeme nové vírusy?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.