Biochemik o liečbe koronavírusu: Prezradil aj to, koľko bude stáť remdesivir

Žiadny iný liek nemá takú celosvetovú reklamu v médiách. Remdesivir - zatiaľ jediný medikament, ktorý je schopný čiastočne liečiť chorobu COVID-19 „Pôvodne to bol neúspešný liek proti hepatitíde typu C a ebole, odpísaná investícia,“ vysvetľuje vo veľkom rozhovore pre MF DNES finančný analytik Martin Dienstbier, ktorý predtým pracoval ako biochemik vo vedeckých laboratóriách na univerzitách v Cambridge a Oxforde a neskôr svoje know-how preniesol na finančný trh a živí sa investíciami do farmaceutických firiem.

Pred rokom a pol nakúpil akcie spoločnosti Gilead Sciences - vtedy padali - a o remdesivire samozrejme nikto nevedel. „Ale tá nedôvera trhu bola až prehnaná,“ ​​vysvetľuje Dienstbier výhodnú kúpu s tým, že aktuálne "hviezdny" remdesivir rozhodne nie je a nebude všeliek. „A nie je vôbec zaručené, že bude komerčne úspešný.“

Firma je pod obrovským tlakom, čo sa nacenenia týka. Prvých milión a pol dávok musí do sveta poslať zadarmo. „Vo farmácii sa to často robí tak, že sa cena lieku vzťahuje na takzvanú prepočítanú hodnotu pridaného kvalitného života. Tieto štúdie pre remdesivir vychádzajú medzi štyrmi tisíckami až dvadsiatimi tisícami dolárov za liečbu (v prepočte vyše 3600 až 18-tisíc eur),“ odhaduje Dienstbier.

Martin Dienstbier pracoval ako molekulárny biológ vo výskume na univerzitách v Cambridge aj v Oxforde. Postupne "prepol" na biznis a teraz pôsobí ako finančný a prevádzkový riaditeľ českej biotechnologickej firmy DIANA Biotechnologies. Okrem toho sa zameriava aj na investície do farmaceutických firiem. Pred rokom a pol nakúpil pre český investičný fond Alethes padajúce akcie spoločnosti, ktorá za sebou mala rad úspechov v liečbe žltačky a HIV, ale hľadala svoju novú identitu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.