Ako napredujú vakcíny proti COVID-19? Máme dobré aj zlé správy

Niektorí z nás by nakoniec mohli dostať injekciu tradičnej vakcíny, ktorá využíva časti inaktivovaného vírusu na stimuláciu imunity. Iní môžu dostať vakcíny založené na nových technológiách, ktoré používajú syntetické verzie genetického kódu vírusu. Niektoré vakcíny môžu byť účinné veľmi, ale bude problém s ich dostupnosťou, a iné zase naopak.

Dokonca však aj menej účinná vakcína by mohla fungovať dosť dobre na to, aby poskytla kolektívnu imunitu väčšej populácii. O tej však môžeme hovoriť až vtedy, ak by dve tretiny populácie koronavírus dostali, alebo by práve boli proti nemu zaočkované.

„Kým nemáme vakcínu, môžeme hovoriť len o vystavovaní populácie vírusu, ale z toho by boli ťažké dôsledky,“ uviedla epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Dve až štyri očkovacie látky sú dosť

Vakcína je teda tou najlepšou cestou z koronakrízy a zatiaľ máme viac ako 70 kandidátov. „Ak skončíme s dvoma, troma alebo so štyrmi očkovacími látkami, pri siedmich miliardách ľudí na svete je to stále dobré,“ povedal pre agentúru Bloomberg harvadský vakcinológ Dan Barouch, ktorý viedol vývoj jednej z nich. „Väčšina tých, ktorí sa týmto koronavírusom nakazia, sa zotaví. Imunitný systém ho teda môže eliminovať,“ dodal optimisticky.

To z neho robí omnoho ľahší cieľ ako vírus HIV, ktorý v histórii očkovania nemá obdoby pre jeho schopnosť vyhnúť sa imunitnému systému.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.