Tisíce ľudí môžu mať kvôli COVID-19 trvalo poškodené pľúca, varujú lekári

Röntgenové snímky u niektorých vyliečených pacientov ukázali zjazvenie pľúc, ktoré môže byť počiatočným štádiom pľúcnej fibrózy, napísal v utorok server BBC.

Bývalý vodič taxislužby Anthony McHugh skončil kvôli nákaze koronavírusu v nemocnici začiatkom marca. Jeho stav sa zhoršoval a nakoniec musel byť prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde strávil 68-ročný dôchodca 13 dní napojený na pľúcny ventilátor. Celkom bol McHugh v nemocnici mesiac a dva týždne strávil na rehabilitačnej klinike, ale ani po dvoch mesiacoch sa necíti úplne fit.

„Sú to maličkosti ako vyjsť po schodoch alebo vonku zaliať kvety. Zohnem sa a musím s tým prestať,“ opísal McHugh BBC svoje problémy, ktoré znamenajú, že sa zadýcha aj pri sebemenšej námahe.

Röntgenové snímky šesť týždňov po prepustení z nemocnice ukázali na pľúcach tenké biele linky, ktorým sa odborne hovorí retikulárne tiene. Práve tie môžu naznačovať vznik zjazvené tkanivo, príznak pľúcnej fibrózy.

„Vo všetkých prípadoch si zatiaľ nie sme istí. Ale obvykle po viróze či infekcii očakávame, že sa po šiestich týždňoch stav na snímkach vráti do normálu. To sa tu nedeje a robí nám to starosti,“ uviedol Sam Hare z britskej komory rádiológov.

Hoci zatiaľ ešte neubehlo dosť času, aby bolo možné robiť nejaké závery, rádiológovia upozorňujú na riziko, že časť uzdravených pacientov bude mať trvalé následky.

„Na snímkach vykonaných po šiestich týždňoch vidíme u 20 až 30 percent nemocničných pacientov počiatočné štádium zjazvenia tkaniva,“ uviedol Hare. Znepokojujúce podľa neho je aj to, že komplikovanú formu COVID-19 prekonali desaťtisíce ľudí a určitá časť z nich podľa neho bude potrebovať starostlivosť aj v budúcnosti.

Koronavírus a COVID - 19