Rakúske ohnisko nákazy covid-19 prinieslo prekvapujúce výsledky testu na protilátky

V rakúskom alpskom stredisku Ischgl, ktoré bolo ohniskom nákazy v krajine, má protilátky na koronavírus vyvinutých viac ako 42 percent obyvateľov. Len zlomok bol pritom už skôr pozitívne testovaný na covid-19.

Vyplýva to z rozsiahlej štúdie Lekárskej univerzity v Innsbrucku, o ktorej dnes informovala agentúra DPA.

Ide o doteraz najvyšší nameraný podiel ľudí z jedného miesta, ktorí s infekciou prišli do kontaktu, povedala dnes riaditeľka virologického inštitútu na univerzite Dorothee von Laerová. Protilátky v krvi sa považujú za dôkaz prekonanej infekcie.

Ischgl so svojimi ski barmi je považovaný za ohnisko šírenia nákazy nielen v Rakúsku, ale aj v ďalších častiach Európy. Podľa rakúskych úradov možno od tohto tirolského lyžiarskeho strediska odvodiť až 40 percent všetkých prípadov nákazy v krajine. Tirolsko zriadilo v prípade vyšetrovaciu komisiu.

Z ľudí, ktorí boli v Ischgli pozitívne testovaní na protilátky, sa len 15 percent dozvedelo, že sa infikovali, povedala Laerová. "85 percent tých, ktorí nákazu prekonali, to teda vôbec nezbadali," dodala.

Napriek vysokému podielu ľudí s protilátkami nemožno povedať, že by dosiahli takzvanú kolektívnu imunitu. Ak sa nákaza vráti, bude rozhodujúce dodržiavanie karantény a spoločenského odstupu, upozornila Laerová.

Na výskume uskutočnenom medzi 21. a 27. aprílom sa podieľalo 80 percent populácie Ischglu.