Izraelskí vedci vytvorili jednoduchý test. Koronavírus zistí z dychu

Vedci z univerzity Ben-Gurion môžu svojim vynálezom pomôcť v globálnom boji s koronavírusom. Podarilo sa im vytvoriť test, ktorý prítomnosť koronavírusu zistí už za jednu minútu z dychu osoby. 

Vedci veria, že sa im tento test podarí zaviesť globálne a využívaný môže byť na rôznych vstupných bodoch. Či už ide o obchody, pracoviská alebo letiská. 

Riešenie, s ktorým prišli vedci, malo v testoch viac ako 90 percentnú úspešnosť. 

Pri vývoji testu vedci rozmýšľali nad vírusom ako nanočasticou a tak sa snažili zistiť, či sa dá odhaliť za pomoci technológií z fyziky. "Odpoveď je áno, vírus rezonuje na frekvencii THz a spektroskopy na tejto frekvencii ho vedia odhaliť rýchlo," vysvetlil vedúci tímu profesor Gabby Sarusi. 

Jeho tímu sa v spolupráci s izraelským ministerstvom obrany podarilo vytvoriť malé zariadenie, ktoré obsahuje čip a senzory, ktoré dokážu zachytiť maličké častice z dychu a detekovať tak vírusy. 

Ich cieľom je teraz dostať zariadenia na čo najviac miest. Každé zariadenie by za deň mohlo otestovať až štyritisíc ľudí. V súčasnosti čakajú na schválenie oficiálnymi úradmi a vo veľkom by mohlo byť použité už v septembri.

Išlo by tak o veľký posun v boji s pandémiou koronavírusu. Na jeho odhalenie sa v súčasnosti využívajú najmä komplikované testy zo sterov a ich výsledky nie sú k dispozícii tak rýchlo.