USA vykúpili liek na COVID-19, iné krajiny môžu mať smolu

Proti chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zatiaľ neexistuje žiadny oficiálne schválený liek ani vakcína. Liek Remdesivir už však vo svete slávi úspechy. Podľa dnes známych výsledkov skracuje u ťažko postihnutých pacientov dobu hospitalizácie.

Americká vláda teraz podľa stanice BBC s Gileadom prerokovala, že nakúpi 500-tisíc dávok lieku. To znamená všetko, čo firma vyrobí v júli a po deväťdesiatich percentách produkcie za august a september.

„Chceme maximálne zabezpečiť, že každý Američan, ktorý remdesivir potrebuje, ho tiež dostane,“ uviedol americký minister zdravotníctva Alex Azar. Objednávku označil za "úžasnú dohodu".

Denník The Independent a ďalšie médiá uvádzajú, že tým Spojené štáty na celé mesiace pripravia zvyšok sveta o prístup k tomuto lieku. V rozvojových krajinách sa však budú predávať generiká za nižšiu cenu, firma sa dohodla napríklad s kolegami v Indii alebo Egypte.

Spojené štáty sú teraz v absolútnych číslach koronavírusu najhoršie zasiahnutou krajinou, registrujú už bezmála 2,7 milióna prípadov nákazy. Zomrelo vyše 129-tisíc ľudí. A podľa epidemiológa a člena krízového štábu Bieleho domu pre boj s koronavírusom Anthonyho Fauciho to môže byť horšie.

Pokiaľ bude pokračovať súčasný trend pandémie v USA, mohla by krajina čoskoro registrovať až 100-tisíc novo infikovaných ľudí za deň, varoval. „Myslím, že je dôležité povedať vám a americkej verejnosti, že sa veľmi obávam toho, že situácia môže byť veľmi zlá,“ povedal Fauci s tým, že teraz je denný prírastok nakazených asi 40-tisíc.

„Je mimoriadne dôležité mať k dispozícii bezpečnú a účinnú vakcínu pre každého v tejto krajine,“ povedal epidemiológ. Dodal však, že "nie je žiadna záruka", že takáto vakcína bude k dispozícii. Američania preto podľa neho musia spolupracovať a šíreniu vírusu zabrániť spoločným úsilím.

Koronavírus a COVID - 19