USA stavili 1,4 miliardy na jednu vakcínu, bude sa vyrábať v Česku. Expert Prymula verí, že im časť nechajú

Vláda Spojených štátov sa rozhodla riadne akcelerovať vývoj túžobne očakávanej vakcíny na covid-19. Poskytne preto finančnú injekciu vo výške takmer 1,4 miliardy eur firme Novavax, ktorá liek chystá.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa si takto predobjednala 100 miliónov dávok vakcíny, ktorá by sa podľa odhadov mohla začať vyrábať už v januári 2021.

Je to plán s výraznou českou stopou. Vakcína by sa totiž mala kompletne vyrábať priamo v Českej republike, v čiastočne zaniknutej obci Bohumil neďaleko Prahy. Tamojšia továreň sa venuje výrobe vakcín od roku 1920 a Novavax ju kúpil koncom mája. Je tak možné, že časť produkcie v súčasnosti asi najžiadanejšej svetovej zdravotnej komodity zostane v Česku.

Firmy vedú veľký boj

"Verím, že vďaka dobrým vzťahom bude ústretovosť tu časť vakcíny nechať. Tak sa o tom aspoň hovorilo," povedal pre Lidové noviny splnomocnenec českej vlády pre zdravotnícky výskum Roman Prymula. Zástupcovia firmy sa prišli predstaviť aj na český úrad vlády, aby načrtli svoje plány.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.