V Indii schválili liek na koronavírus, uspel v klinickej štúdii

Indické úrady povolili používanie lieku Itolizumab domácej farmaceutickej spoločnosti Biocon pre liečbu miernych až vážnych dýchacích ťažkostí, vrátane tých spôsobovaných covidom-19. Lekári budú môcť liek podávať po tom, čo sa osvedčil v klinických testoch, píše agentúra Reuters.

"Kontrolná štúdia s náhodným výberom ukázala, že všetci pacienti, ktorým bol podaný Itolizumab, reagovali pozitívne a zotavili sa," povedala šéfka spoločnosti Biocon. V kontrolnej skupine, ktorej členom lekári podali placebo, teda prostriedok bez účinnej látky, niekoľko ľudí na následky covidu-19 zomrelo.

Lekári a vedci pozorne sledujú testy tohto lieku, ktorý by mohol byť jedným z prvých overených liekov na chorobu covid-19, s ktorou zomrelo po celom svete cez 561-tisíc ľudí.

Koronavírusom, ktorý v niektorých prípadoch chorobu spôsobuje, sa infikovalo celosvetovo 12,5 milióna ľudí. India je čo do počtu nakazených treťou najviac zasiahnutou krajinou po USA a Brazílii, doteraz sa tam SARS-CoV-2 potvrdil u takmer 821-tisíc ľudí, z ktorých cez 22-tisíc nákaze podľahlo.

Podľa nedávnej britskej štúdie preukázal účinok pri liečbe infikovaných koronavírusom tiež kortikoid dexametazón s protizápalovými účinkami, ktorý sa používa napríklad ako podporný prostriedok pri protinádorovej liečbe, ale aj pri kožných problémoch, ochorení čriev či pľúcnych chorobách. Itolizumab schválený v Indii sa používa napríklad pri liečbe psoriázy.

Koronavírus a Covid - 19