Chorváti sa nás snažia presvedčiť, že ich krajina je bezpečná. Je to len ilúzia, hovorí virológ Čiampor

Na začiatku marca, keď sa u nás objavili prvé prípady nákazy novým koronavírusom, ste konštatovali, že v lete už koronavírus nebude u nás existovať. Prečo ho tu stále máme?
Povedal som to na základe skúseností, ktoré boli s pandémiami vírusov SARS a MERS, ktoré takýmto spôsobom odzneli. Samozrejme, aj COVID-19 vyzeral tak, že koncom mája či júna už budeme mať len zopár prípadov a podobne postupne odíde. Lenže došlo aj k zmene podmienok. Otvorili sa hranice, spustil sa pohyb obyvateľstva, čo vždy pôsobí ako základný faktor pre šírenie vírusu. Napokon, keby sa neobjavili importované prípady, na Slovensku máme minimum prípadov a postupne by sme nemali žiadne. Takže nejde o druhú vlnu, akúsi snahu vírusu opäť sa v našej spoločnosti etablovať. Mali sme veľmi dobrú epidemiologickú situáciu, pandemické opatrenia fungovali, ale ľudia, samozrejme, nemôžu donekonečna sedieť doma. Priemysel, ekonomika, cestovný ruch, letecký priemysel sa sťažovali, tak sa hranice otvorili. A tým sa aj zvýšila možnosť šírenia infekcie.

Máme hlásených 19 prípadov nákazy koronavírusom, predtým to bolo šesť, deň predtým jeden, minulý týždeň aj 53 prípadov. Sú to prírastky, ktoré sa dali očakávať?
Samozrejme, s pohybom obyvateľstva a rozmachom cestovného ruchu je to úplne prirodzené a normálne. Keď sme počúvali epidemiologičku z Banskej Bystrice, ktorá potvrdila, že väčšinou ide o prípady ľudí, ktorí pricestovali zo zahraničia, je jasné, že čakať sa to dalo.

Čiže to, čo sme spravili pred mesiacom až dvomi, teda otvorili hranice a uvoľnili opatrenia, má dôsledok v náraste počtu pozitívnych prípadov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.