Ako si nezničiť zdravie kliešťom. Tu sú najväčšie riziká a rady, ako sa im vyhnúť

Presne pred rokom mi kamarátka z iného mesta zavolala, že príde do Bratislavy, lebo jej do jednej z tunajších nemocníc priviezli otca. „Z ničoho nič“ mu prišlo nevoľno. Neznesiteľne nevoľno: išlo mu roztrhnúť hlavu, prestal si cítiť líce aj krčné svaly, do toho vysoká horúčka. Lekári konštatovali zápal mozgu a začali bojovať o jeho život. Našťastie, prežil. Dokonca takmer bez následkov, ak nerátame štvormesačnú PN-ku.

Aký to však bol pre všetkých zúčastnených šok, keď o pár dní zistili, že túto kalváriu mal na svedomí dvojmilimetrový tvor, ktorého si mesiac predtým našiel šesťdesiatročný športovec pricicaného na nohe. Mimochodom – ako asi desaťkrát predtým.

Všetkému sa pritom dalo predísť. Proti kliešťovej encefalitíde, lebo o nej bola reč, totiž existuje vakcína. No hoci sa Slovensko nachádza v počte epidémií na čele Európy, zaočkovanosť je u nás extrémne nízka: týka sa len jedného človeka zo sto. V Česku je zaočkovaných približne dvadsať až tridsať percent obyvateľov, v Rakúsku dokonca osemdesiat až deväťdesiat. A čo vy? Ako sa proti kliešťom bránite toto leto?

Chutia im mäsožravci

Poznaj svojho nepriateľa. Áno, presne takto treba s obranou začať. Zoznámiť sa s kliešťom skôr, ako dôjde k (neželanému) intímnemu kontaktu. A hoci to najpodstatnejšie je vedieť, ako sa im vyhnúť (teda, kde sa zdržiavajú a ako ich odpudiť), nezaškodí aj zopár informácií, ktoré vám priblížia osobitosť tohto pozoruhodného tvora. Nech sa páči, tu je krátky exkurz.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.