Vedci možno spozorovali nový príznak COVID-19

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb medzi príznaky COVID-19 patrí okrem iného horúčka, kašeľ, bolesti a ťažkosti s dýchaním. Nová štúdia však naznačuje, že kožné vyrážky sú tiež znakom smrtiaceho vírusu.

Výskum publikovaný v JAMA Dermatology uvádza, že u niektorých pacientov (6 z 21) s COVID-19 a kožnými vyrážkami sa pozorovali enantémy, teda lézie podobné kožným vyrážkam vo vnútri úst. Pacienti boli vo veku medzi 40 a 69 a štyria zo šiestich boli ženy.

„Táto štúdia popisuje predbežné pozorovania a je obmedzená malým počtom prípadov a neprítomnosťou kontrolnej skupiny,“ píšu výskumníci z Fakultnej nemocnice Ramon y Cajal v Madride.

„Napriek rastúcim hláseniam o kožných vyrážkach u pacientov s COVID-19 je stanovenie diagnózy náročné. Prítomnosť enantému je však silným vodítkom, ktoré naznačuje skôr vírusovú príčinu ako reakciu na liek.“

Vedci dodali, že veľa pacientov s podozrením na COVID-19 alebo s potvrdeným COVID-19 nemá vyšetrenú ústnu dutinu, z veľkej časti kvôli obavám o bezpečnosť. Vzhľadom na skutočnosť, že pacienti majú rúška a ústa sa nevyšetria, je možné, že tieto príznaky môžu mať ďalší pacienti s COVID-19.

Vedci vysvetlili, že u niektorých pacientov v Taliansku boli predtým zistené enanémy. V apríli samostatná skupina vedcov v Španielsku objavila u ľudí lézie na chodidlách, ktoré podľa nich môžu súvisieť s novým koronavírusom.