O štrajkujúcu chrbticu si koledujeme už v detstve. Ako si udržať zdravé stavce a platničky?

Columna vertebralis. Alebo v doslovnom preklade niečo ako stĺp stavcov. Tvorí až tretinu výšky nášho tela, poskytuje nám oporu, bez ktorej by sme nevedeli normálne fungovať. Je jedinečným architektonickým dielom prírody, je neuveriteľne pevná, no zároveň ohybná a zraniteľná.

A my jej počas nášho života dávame veru poriadne zabrať. Kým sa pustíme do skúmania možných príčin bolestí a rôznych chorôb, pozrime sa na chrbticu trochu podrobnejšie. Možno tak pochopíme, čím jej neraz dobrovoľne ubližujeme.

O nosiči a čapovci

34 stavcov, 23 platničiek, okolo 100 drobných kĺbov, vyše 200 väzov a zhruba 400 svalov. Taká zložitá je „schránka“ našej nervovej štruktúry. Je dômyselne navrhnutá, no už len tento stručný výpočet naznačuje, že je veľa možností, kde sa môže niečo zadrhnúť.

Poďme si predstaviť chrbticu v jej bezchybnom stave. Základom je 33 až 34 stavcov oddelených 23 platničkami. Stavce tvoria niekoľko sekcií podľa toho, v ktorej časti nášho tela sa nachádzajú. Všetci máme sedem krčných, dvanásť hrudníkových, päť driekových a päť krížnych stavcov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.