Imunológ liečil koronavírus u seba aj syna. Liek už dávno existuje, hovorí

Na ochorenie covid-19 zaberá päťdesiat rokov starý liek, tvrdí vakcinológ a vedúci lekár Centra očkovania a cestovnej medicíny v Hradci Králové Jiří Beran.

Liekom Isoprinosine, ktorý sa používa na liečbu deficitov imunitného systému, liečil seba a svojho syna. Obaja si totiž chorobou covid-19 prešli. Komplexný výskum však neexistuje a pri zlej aplikácii môže liek dokonca ublížiť, varujú lekári.

V HNtelevízii si môžete pozrieť archívny rozhovor s s biochemikom Pavlom Blažíčkom o koronavíruse a budovaní imunity:

​Neexistuje cielená štúdia, ktorá by preukázala, že liek na ochorenie skutočne funguje. Jeho účinky však vakcinológ Beran a jeho syn otestovali na sebe. Obaja mali len mierny priebeh choroby, napísal magazín Forbes.

"Žijem v zahraničí a niekoľko rokov ten liek vozím so sebou preto, že ho používam na prípadnú horúčku dengue (choroba spôsobená vírusom, ktorý prenášajú komáre, pozn. red.). Ochorel som na koronavírus a užíval som to tri dni," opísal Beran pre iDNES.cz.

Liek predpísali aj seniorom

S pozitívnymi výsledkami preto Beran oboznámil odbornú verejnosť. Liek Isoprinosine, známy tiež pod názvom svojej účinnej látky, inosin prinobex, potom predpísala dvadsiatim ľuďom aj lekárka nakazených z domova seniorov v Litovli na Olomoucku. A vraj zabral.

"Viete koľko umiera v Českej republike nakazených nad 85 rokov? Vo vekovej kohorte 85 plus ochorelo do konca minulého týždňa 430 osôb a 119 zomrelo. Zomiera každý tretí človek," povedal Baran.

V prípade litovelského domova seniorov sa však štatistiky nepotvrdili. Z dvadsiatich seniorov, ktorým ošetrujúca lekárka Isoprinosine hneď po prvých príznakoch predpísala, nepodľahol chorobe ani jeden.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.