Vakcína má stopercentnú úspešnosť, tešia sa Rusi. Testy však rozšíria o 40-tisíc ľudí

Rusko ešte otestuje svoju kontroverznú očkovaciu látku proti chorobe Covid-19 na 40-tisíc ľuďoch. Uviedol to dnes podľa agentúry TASS Denis Logunov, námestník riaditeľa ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul.

Logunov označil doterajšie klinické testy za úspešné; protilátky sa podľa neho vytvorili u 100 percent testovaných a po podaní vakcíny neboli hlásené "žiadne závažné vedľajšie účinky".

"11. augusta nám vydali osvedčenie o schválení tejto vakcíny na použitie. To nás zaväzuje uskutočniť dodatočné, rozšírené klinické skúšky," povedal Logunov. Dodal, že táto fáza sa má týkať 40-tisíc ľudí a cieľom je preveriť bezpečnosť a účinnosť vakcíny.

Žiadne vedľajšie účinky

Na tlačovej konferencii podľa TASS tiež zaznelo, že tieto skúšky vakcíny Sputnik V začnú budúci týždeň. Dodávky ruskej vakcíny do zahraničia by mohli začať v novembri či decembri.

Logunov na tlačovej konferencii vyhlásil, že vakcína bola podávaná zdravým dobrovoľníkom vo veku od 18 do 60 rokov a neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky. Po vakcinácii bola najčastejšie pozorovaná bolesť v mieste vpichu, podchladenie u všetkých dobrovoľníkov a bolesti hlavy. "Všetky tieto nežiaduce javy boli kvalifikované ako nevýznamné," dodal Logunov.

Pokiaľ ide o imunitnú reakciu, u sto percent dobrovoľníkov sa vytvorili protilátky neutralizujúce koronavírus, zdôraznil Logunov. Kontraindikáciou podľa jeho slov nie je ani to, či človek už prekonal Covid-19.

"Vakcína je primárne určená pre ľudí, ktorí ešte neboli chorí, ale na druhej strane neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa použitia tejto vakcíny u tých, ktorí už boli chorí," dodal Logunov. Prirovnal to ku chrípke, ktorá podľa jeho slov tiež nie je kontraindikáciou pre očkovanie za rok alebo za šesť mesiacov.

Rusi sa z vakcíny tešili

Schválenie vakcíny ruským ministerstvom zdravotníctva ako svetové prvenstvo ohlásil osobne ruský prezident Vladimír Putin 11. augusta. Podľa šéfa Kremľa vakcínu na sebe vyskúšala aj jedna z jeho dcér. Vzápätí sa však vynorili pochybnosti ohľadom dokončenia klinických skúšok. Látka bola totiž vyskúšaná len na malom počte dobrovoľníkov.

Rusko dnes oznámilo 4785 nových prípadov nákazy koronavírusom a 110 úmrtí. O deň skôr to bolo 4828 nových prípadov a 117 mŕtvych. Celkom sa v najrozľahlejšej krajine sveta s približne 146 miliónmi obyvateľov od začiatku pandémie nakazilo 942 106 ľudí, z ktorých 16 099 nákaze podľahlo, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na operatívny štáb. Piaty deň za sebou zostáva denný prírastok nových prípadov pod 5000, poznamenal denník Kommersant.

Z choroby Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje, sa medzitým vyliečilo 755 513 pacientov, čo predstavuje viac ako 80 percent z celkového počtu nakazených, dodal TASS.

Rusko je z hľadiska počtu nakazených podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie sleduje globálne, štvrtou najviac postihnutou krajinou sveta po Spojených štátoch, Brazílii a Indii. Z hľadiska počtu úmrtí je na 12. priečke.

Ak sa vezme do úvahy počet mŕtvych so zreteľom k počtu obyvateľov, potom je Rusko teraz na 43. priečke. Ruské údaje o úmrtnosti však budia pochybnosti u západných odborníkov i médií.