Takto zabránite nástupu demencie. Experti predstavili jej riziká

Demenciou trpí vo svete päťdesiat miliónov ľudí a svetovú ekonomiku to ročne stojí bilión dolárov. Podľa prognóz Svetovej zdravotníckej organizácie sa do roku 2050 počet ľudí s týmto postihnutím strojnásobí, píšu Lidovky.cz.

Dve tretiny z nich budú žiť mimo ekonomicky vyspelých štátov, kde sa väčšine z nich nedostane patričnej starostlivosti. Niektoré krajiny, ako sú Francúzsko, USA alebo Británia, ale tento negatívny trend zvrátili a podiel seniorov s demenciou tam začal klesať. Významne k tomu prispela zmena životného štýlu.

Dvadsaťosem svetových odborníkov z Komisie pre prevenciu demencie ustanovenej popredným lekárskym časopisom The Lancet teraz predstavilo dvanásť rizikových faktorov, ktorých elimináciou možno výskyt demencie znížiť prinajmenšom o štyridsať percent. Vedci zdôrazňujú, že boj s demenciou je beh na dlhú trať.

Vzdelanie a sluch

Ako prevencia pôsobí vzdelávanie najúčinnejšie na mozog vo veku do dvadsiatich rokov. Jeho pozitívny efekt ale nemizne ani neskôr v starobe. Vzdelaní ľudia veľa čítajú, hrajú na hudobné nástroje, učia sa cudzie jazyky. Namáhajú mozog a udržujú ho v kondícii.

Analýza Komisie pre prevenciu demencie uvádza, že keby sa podarilo zaistiť adekvátnu (teda aspon stredné) vzdelanie všetkým, mohol by výskyt demencie klesnúť o sedem percent.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.