Novinky o koronavíruse: Ženy sú odolnejšie, obezita môže byť problém pre vakcínu

Obezita zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19 o takmer 50 percent a podľa komplexnej štúdie, ktorá využila globálne údaje, môže znížiť účinnosť vakcín proti tejto chorobe. University of North Carolina v Chapel Hill sa zamerala na účinky COVID-19 na ľudí s obezitou, ktorej hodnota je podľa BMI 30 a viac.

Štúdia v časopise Obesity Reviews, ktorá spája údaje z mnohých štúdií po celom svete vrátane Číny, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie a USA, ukázala, že títo ľudia sú vo všetkých ohľadoch vo väčšom riziku voči koronavírusu.

U obéznych ľudí nemusí vakcína fungovať

O 113 percent je vyššie riziko, že s COVID-19 skončia v nemocnici, o 77 percent, že budú potrebovať intenzívnu starostlivosť a o 48 percent, že na toto ochorenie zomrú

Riziko prijatia do nemocnice pre ľudí s obezitou sa tak podľa vedúceho štúdie, profesora Barry Popkin, zdvojnásobilo. „Je to v podstate 50-percentný nárast, to je dosť strašidelné číslo. Aj príjem na JIS-ku a úmrtnosť sú naozaj vysoké čísla. Všetky ma úprimne šokovali,“ uviedol.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
len za
1€!

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.