Zakrádajúci sa nepriateľ srdca. Ako zvládnuť vysoký tlak?

Nájdi odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Oni už akosi vedia, kým sa chceš v skutočnosti stať. Tieto slová technologického vizionára Steva Jobsa, pochopiteľne, neboli prvotne smerované do oblasti medicíny. Napriek tomu by sme si jeho výzvu mali zobrať k srdcu. Doslova.

Pretože ak nebudeme načúvať jeho potrebám, môže nás to doviesť do nezávideniahodného stavu. A z nás sa stane kôpka nešťastia hltajúca pilulky s nádejou, že nás udržia v prevádzke.

​Problémom je, že naše srdce hovorí pomerne ticho. Respektíve že až do poslednej možnej chvíle sa snaží fungovať bez toho, aby sme jeho vyčerpanie pocítili. To, čo sa nám snaží povedať, má obvykle dve čísla, ktoré ak prekročia istú hranicu, koledujeme si o celé spektrum ochorení. Poďme sa teda započúvať do toho, čo nám chce naznačiť vysoký tlak.

Načúvať svojmu telu

Tlak krvi nám svojou hodnotou našepkáva či a čo v našich životoch robíme nesprávne. A to my, ľudia, veru neradi počúvame. Príliš nám nevonia, keď nám ktosi pripomína, že sa zle stravujeme, veľa stresujeme a málo sa hýbeme.

Bohužiaľ, práve spomínaný „trojboj“ nezriedka okorenený „zdravotnou“ cigaretkou je kombináciou, ktorá nám tlak najčastejšie zvyšuje. A keďže nám to obyčajne neprízvukuje dostatočne razantne (napríklad poriadnou bolesťou), úspešne to ignorujeme. Prečo by nás však vôbec mal vysoký tlak trápiť?

V prvom rade vystavuje väčšej námahe srdce a cievy. Tie strácajú elasticitu a tvrdnú v dôsledku rôznych nánosov prirodzene aj vekom. A keď im k tomu pribalíme aj záťaž vysokého tlaku, majú to ešte zložitejšie.

Srdce a cievy sa tejto zvýšenej námahe postupne prispôsobia – ich steny zhrubnú, čo spočiatku nemusí spôsobovať takmer žiadne ťažkosti. Ak sa však srdce zväčší priveľmi, problémy sa čoskoro prihlásia.

Ľudia s hypertenziou sú podľa portálu tvojesrdce.sk trikrát náchylnejší na výskyt srdcového infarktu alebo na zlyhanie srdca. Šesťkrát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín, ktoré spôsobujú srdcové poruchy, a až sedemkrát viac ich ohrozuje mŕtvica. Nehovoriac o tom, že vysoký tlak vám môže poškodiť tiež obličky či zrak.

​Zákernosťou celej tejto situácie je, že vo väčšine prípadov nevieme presne pomenovať, čo bolo bezprostrednou príčinou. Ide totiž o kombináciu genetiky a vyššie spomínaných faktorov súvisiacich so životným štýlom a nedá sa presne špecifikovať, čo bolo prvotným spúšťačom a čo povestnou poslednou kvapkou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.