Vedci infikujú kone koronavírusom. Protilátky z ich krvi chcú využívať ako liek

Experti z vedeckého Inštitútu Clodomira Picada (významný vedec skúmajúci jed stredoamerických hadov - pozn.red.) dokázali podľa agentúry Reuters možno vyvinúť liek proti novému typu koronavírusu. Jeho kľúčovou súčasťou sú protilátky vyextrahované z krvi koní a následne použité pri príprave séra, uvádzajú Lidovky.cz.

„Chceme ho podávať pacientom, ktorí začínajú bojovať s infekciou, ale ktorých imunitný systém stále neprodukuje dostatok vlastných protilátok,“ povedal pre vedecký časopis Scientific American vedúci výskumného projektu Alberto Alape-Girón.

Výhodou je podľa neho okrem ceny a rýchlosti výroby trvajúcej niekoľko týždňov aj fakt, že v desiatich mililitroch prípravku sa nachádza osemdesiatkrát väčšie množstvo protilátok než v krvnej plazme darovanej človekom, ktorý koronavírus prekonal. Laboratórne testy podľa vedcov ukázali, že sérum je schopné vírus úplne neutralizovať.

Inšpiráciou k jeho vytvoreniu bola podľa nich účinnosť lieku vyrábaného obdobným spôsobom a užívaného po uštipnutí hadom. Hadie protijedy z Kostariky s výťažkom z konskej krvi zachránia na základe tvrdenia Scientific American každý rok tisíce ľudí po celom svete a práve liečba konskými protilátkami sa ukázala už v minulosti ako účinná napríklad proti vírusom vtáčej chrípky H5N1 a H7N9.

„To všetko inšpirovalo niekoľko výskumných tímov k nájdeniu rôznych spôsobov výroby bezpečných a účinných protilátok z koní v boji proti COVID-19,“ opísala Fan Chuej Wen, vedkyňa z Butantanského inštitútu v Brazílii.

Testovanie konských protilátok u chorých začne tento mesiac zrýchlenou klinickou štúdiou. Ich bezpečnosť a účinnosť protilátok budú odborníci skúmať u skupiny dvadsiatich šiestich pacientov, ktorí boli s COVID-19 hospitalizovaní, ale neboli umiestnení na jednotku intenzívnej starostlivosti. Výsledky vedci očakávajú do konca septembra a v prípade úspechu počítajú kostarické úrady s väčším využitím prípravku.