Matovič chce otestovať celú krajinu. Ako fungujú antigénové testy?

Testy zisťujú špecifické proteíny, takzvané antigény, na povrchu vírusu a môžu identifikovať ľudí, ktorí sú na vrchole infekcie, keď je pravdepodobné, že hladina vírusu v tele bude vysoká. 

Antigénové testy by mohli pomôcť udržať pandémiu na uzde, pretože je z nich možné zistiť, u ktorých ľudí je najväčšie riziko šírenia choroby. Premiér Igor Matovič ich chce využiť na pretestovanie všetkých obyvateľov Slovenska.

Nákup týchto skrínigových testov schválila pred pár dňami aj naša vláda v počte 500-tisíc. Tieto testy sú tiež kľúčovým prvkom v testovacích stratégiách iných krajín, napríklad USA, Indie a Talianska, uvádza Nature.

Antigénové testy sú oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako testy, ktoré zisťujú RNA vírusu pomocou techniky nazývanej polymerázová reťazová reakcia (PCR).

Ale antigénne testy zase nie sú také citlivé ako PCR testy, ktoré dokážu zachytiť aj nepatrné množstvá vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.