COVID-19 útočí aj na mladých a zdravých. Tmavý hlien, neutíšiteľná horúčka, opisujú príznaky

Ako pre iDNES.cz popísali pacienti, ktorí hospitalizáciou prešli, nepríjemný alebo dokonca nebezpečný priebeh choroby môže stretnúť takmer kohokoľvek.

Horúčka, kašeľ, dýchavičnosť či únava, to sú najčastejšie klinické príznaky u pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Medzi menej časté sa radí hnačka a vracanie.

Približne u tretiny pacientov k dýchavičnosti dochádza po piatich dňoch od začiatku ochorenia. Situáciu tiež často komplikujú iné pridružené infekcie, napríklad zápal pľúc, uvádza český Štátny zdravotný ústav.

Ako ukazujú príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli symptómy, s ktorými skončili v nemocnici, popísať, u každého sú príznaky aj priebeh silne individuálne, najčastejšie ich však do nemocnice priviedla dýchavičnosť či neustupujúca horúčka.

COVID-19 skomplikoval zápal pľúc

Okolo 15. septembra mi začalo byť zle, ale bez horúčky, mala som skôr nádchu a ľahký produktívny kašeľ. Praktická lekárka mi odporučila paralen a kvapky do nosa, opisuje začiatok ochorenia tridsaťpäťročná Veronika.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.