Český virológ: Lockdown nie je dlhodobé riešenie, situácia môže byť ešte horšia ako v Číne

Je potrebné pracovať na dlhodobých opatreniach, hovorí pre server Lidovky.cz virológ Jiří Černý.

Aktuálne Česko eviduje za celú dobu pandémie podľa dát ministerstva zdravotníctva vyše 223-tisíc prípadov nákazy a 1 845 úmrtí.

Čína, ktorá má asi 130-krát viac obyvateľov než Česká republika, zaznamenala podľa dát Worldometers.info 85 704 prípadov nakazených a 4 634 úmrtí.

Krivka rastu v Číne sa úplne zastavila na začiatku marca. Najvyššie počty nakazených mali Číňania vo februári, v priemere to bolo okolo 3 000 za deň.

Opatrenia naoko

Nákaza v Číne začala tutláním informácií a zlyhaním zdravotného systému v niekoľkých mestách, tvrdí virológ Jiří Černý, ktorý sa zaoberá pôvodom vírusu SARS-CoV 2.

"Vedeli, že sa v populácii šíri vírus, ktorý spôsobuje ťažké zápaly pľúc, že sa jedná o koronavírus a že je blízko príbuzný vírusu, ktorý pred sedemnástimi rokmi spôsobil pandémiu SARS," hovorí Černý.

Čínska ľudová republika však v decembri 2019 zvolila rovnakú stratégiu ako v roku 2002 a 2003, kedy sa epidémiu SARS snažila zatajiť. Bolo zakazované ší

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.