Oproti vyspelým štátom nemáme toľko mŕtvych na koronavírus. Vedec vysvetľuje, prečo je to smutná výhoda

Pracujete na výskume testov na koronavírus zo slín. Aké sú ich výhody?

Dlhodobo sa zaoberáme slinou ako diagnostickou tekutinou, pretože sa dá jednoducho odobrať aj od detí a starších ľudí, nebolí to, a čo je najdôležitejšie, na jej odber nie je potrebný zdravotnícky personál, ako je to napríklad pri antigénových testoch, ktoré sa použili na celoplošné testovanie. Jednoducho len napľujete do skúmavky. 

Slina je zaujímavá pri rôznych chorobách a diagnostických aplikáciách. Už na jar bolo jasné, že bude aj pri koronavíruse zohrávať dôležitú úlohu, aj pre infekciu, aj pre diagnostiku.

Ako sa tieto testy líšia od PCR a antigénových testov?

Široko používané PCR testy na koronavírus sa môžu, žiaľ, použiť len v laboratóriu. Preto sme sa začali zaoberať metódou, ktorá by sa dala použiť na analýzu slín mimo laboratória, čo by šetrilo veľa času. Princíp metódy LAMP je podobný PCR, to znamená, že sa detekuje nukleová kyselina RNA vírusu.

Rozdiel je však v tom, že na LAMP nepotrebujete špeciálne vybavenie, stačí vám termostat, ktorý udržuje teplotu na 65 stupňov. Táto metóda nie je taká citlivá ako PCR, ale je určite citlivejšia ako antigénové testy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.