Úzkosť vždy signalizuje problém. Takto ju môžete zvládnuť

Ako odlíšiť dočasné stresy od rozvíjajúcich sa úzkostných porúch? A kedy sa takto hlásia o slovo zlyhávajúce orgány tela?

Strach zmysly zostrí, kým úzkosť ich otupí. V tejto vete zhrnul nemecký neurológ Kurt Goldstein jeden zo základných rozdielov, ktorý tieto dva pocity odlišuje a zároveň spája.

​Pretože strach je akousi predsieňou úzkosti a úzkosť je živená strachom. Strachom zo straty niečoho cenného a je jedno, či je to blízka osoba, vzťah, postavenie alebo „len“ neurobená skúška.

Ale často aj strachom zdanlivo iracionálnym, ktorého príčinu nevieme pomenovať. A práve preto, že nás toľko mätie a zneisťuje, sa ju snažíme zo svojho života vypudiť alebo potláčať.

No úzkosť tu vždy bola a aj tu s nami ešte dlho zostane. Ako ju teda zvládnuť, aby sme nerozšírili stále pribúdajúce stavy pacientov trpiacich niektorou z úzkostných porúch?

Storočie úzkosti?

Na začiatok si ústami jednej z najvýznamnejších svetových psychologičiek Vereny Kastovej zopakujme, že ide o úplne normálny pocit, s ktorým sa musí občas v živote popasovať každý.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.