Horší priebeh COVID-19 hrozí najmä nesprávne liečeným diabetikom, varuje lekár

Problém majú podľa doktora Martina Haluzíka z Centra diabetológie IKEM hlavne starší pacienti s ďalšími chorobami, napríklad s obezitou, vysokým tlakom, cievnymi a obličkovými komplikáciam).

"Dobre kompenzovaný mladší diabetik bez komplikácií môže mať riziko vážnejšieho priebehu ochorenia koronavírusu podobné ako nediabetik," uviedol pre čitateľov portálu iDNES.cz.

"Výhodné je preto využitie moderných antidiabetík, ktoré zlepšujú nielen cukrovku, ale aj krvný tlak a hladinu lipidov a riziko komplikácií znižujú.

Veľmi vhodné je tiež preventívne očkovanie napríklad proti chrípke a pochopiteľne pri vyššom výskyte viróz dodržiavanie všetkých hygienických zásad," hovorí Haluzík.

Ľudí s diabetom neustále pribúda

Chorých na diabetes v posledných desaťročiach neustále pribúda. A pretože cukrovka nebolí, začiatok choroby nemusí byť nápadný. Na chorobu sa často príde náhodne a nezriedka v už dosť pokročilom štádiu.

Nebezpečenstvo cukrovky všeobecne spočíva v akútnych komplikáciách (hypoglykémia) a v dlhodobých (chronických) následkoch.

Dlhodobo vysoká hladina krvného cukru u ochorení diabetom poškodzuje malé i veľké cievy. Poškodenie ciev sa u ľudí s diabetom môže ukázať v podobe srdcového infarktu (trikrát častejšie ako ostatné), mozgovej mŕtvice (štyrikrát častejšie ako ostatné) a ischemickej choroby dolných končatín, poškodenia zraku (diabetická retinopatia), obličiek (diabetická nefropatia) alebo nervov (diabetická neuropatia).

Varovné príznaky

A ako možno diabetes odhaliť? "U cukrovky prvého typu sú príznaky zvyčajne jasné. Veľká smäd, časté močenie, chudnutie, rozmazané videnie, hladina cukru býva obvykle vysoká. Podobné príznaky sú u cukrovky 2. typu vzácne," vysvetľuje profesor.

Pacienti s 2. typom cukrovky majú príznaky menej výrazné a nešpecifické, pretože hladina cukru v krvi je zvýšená len mierne. Ľudia tak často pociťujú len celkovú únavu, niekedy zvýšenú kazivosť zubov, zhoršené hojenie rán.

"Veľakrát sa cukrovka 2. typu zistí až pri výskyte jej komplikácie, napríklad srdcového infarktu. Ideálne je preto chodiť pravidelne na preventívne prehliadky, kde zmeranie hladiny cukru v krvi aj začínajúcu cukrovku 2. typu ľahko odhalí," dodal profesor Martin Haluzík.