Vedec zo SAV: Náš výskum smeruje k prelomu v liečbe cukrovky

Podieľate sa na výskume transplantácie takzvaných pankreatických ostrovčekov. V akých prípadoch môže táto metóda pomôcť?

Predovšetkým u pacientov, ktorí trpia silne nekontrolovanou cukrovkou. To znamená, že im hladina cukru skáče od veľmi vysokých až po veľmi, veľmi nízke koncentrácie glukózy v krvi.

Najväčší problém je nekontrolovaná hypoglykémia. Ak v priebehu pár minút taký človek nedostane dávku glukózy, hrozí mu smrť. Náhla hypoglykémia ľudí prepadá kedykoľvek: počas šoférovania, prechádzky, sprchovania.

​V rámci svojej vedeckej spolupráce som sa viackrát stretol s pacientmi po transplantácii pankreatických ostrovčekov v Spojených štátoch, rozprávali príbehy, ako si roky pred touto transplantáciou nastavovali v noci budík v dvojhodinových intervaloch, aby sebe – iní zas svojim deťom – kontrolovali hladinu cukru a mali istotu, že neupadajú do kómy. Noc čo noc.

Nepredstaviteľný stres. Iba na ujasnenie: teraz sa rozprávame výlučne o pacientoch s cukrovkou prvého typu.

Áno, teda o diabetikoch, ktorým sa v organizme netvorí inzulín. Druhou skupinou pacientov, ktorým môže transplantácia pankreatických ostrovčekov pomôcť, sú tí, ktorí už majú za sebou transplantáciu nejakého orgánu, obvykle obličiek, ktoré zväčša odchádzajú ako prvý orgán pri nekontrolovanej cukrovke.

A títo pacienti už musia brať imunosupresíva (lieky potláčajúce funkciu imunitného systému, pozn. red.), takže z tohto hľadiska sa u nich transplantáciou ostrovčekov veľa nemení.

Tretia skupina, a do tej tiež patrí nemálo ľudí, má problém s tým, že sa im z nejakého zdravotného dôvodu musí odstrániť pankreas.

Obvykle pre pankreatitídu alebo podozrenie z nádorového ochorenia. V takom prípade sa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.