Otvára sa ďalšia možnosť liečby koronavírusu, zistila nová štúdia

V súvislosti s novým koronavírusom sa na nás zo všetkých strán valia predovšetkým negatívne informácie. Denne vidíme prírastky infikovaných, s napätím sledujeme, koľko pacientov ochoreniu COVID-19 podľahlo. Našťastie, aj v týchto náročných časoch prichádzajú dobré správy.

Môže bojovať s respiračnými príznakmi

Jednou z nich je nová štúdia, ktorá potvrdzuje pozitívny účinok využitia účinnej látky pri liečbe pacientov s COVID-19.

Uskutočnila sa počas prvej vlny pandémie priamo v epicentre nákazy, v talianskom regióne Lombardia, ktorý bol najviac zasiahnutý SARS-CoV-2.

Realizovala sa na pacientoch, ktorým bol po prepustení domov z nemocnice naordinovaný erdosteín. Ukázalo sa, že u nich došlo k významnému zlepšeniu parametrov kvality života spojenej so zdravím a s dýchavičnosťou.

Štúdia otvára nové perspektívy použitia erdosteínu u pacientov s ochorením COVID-19. S najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli jeho multifaktoriálnemu mechanizmu účinku - antioxidačný, protizápalový, duálne antibakteriálny a mukomodulačný - a schopnosti zvýšiť endogénne hladiny glutatiónu, čo je dôležitý prirodzený antioxidant.

To mohlo viesť k blokovaniu šírenia vírusu v pľúcach a k následnému rýchlejšiemu zotaveniu liečených pacientov.

„Erdosteín je zaujímavá molekula, ktorá našla doposiaľ svoje uplatnenie v manažmente viacerých akútnych, ako aj chronických respiračných ochorení, infekčných aj neinfekčných.

Berúc do úvahy komplexnosť účinkov tejto molekuly, možno predpokladať využitie aj pri liečbe a rekonvalescencii COVID-19 pacientov s respiračnými príznakmi. Určite budeme čakať na ďalšie klinické pozorovania a štúdie,“ vysvetľuje prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Molekula je dostupná aj na Slovensku

Ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá zaznamenala podrobnosti týkajúce sa kvality života u pacientov s ochorením COVID-19.

Jej kompletné výsledky boli publikované v prestížnom časopise Multidisciplinary Respiratory Medicine. Erdosteín je originálna molekula, objavená a vyvinutá v Taliansku.

Je indikovaná na liečbu akútnych a chronických respiračných ochorení, vrátane chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Na Slovensku je molekula erdosteín dostupná aj vo forme voľno predajného granulátu Erdomed 225mg. Skvelou správou je, že podľa dostupných informácií by mohla byť nápomocná aj v boji s ochorením COVID-19, najmä v podpornej liečbe respiračných príznakov tejto infekcie.