Vakcína firmy Pfizer je podľa konečných výsledkov účinná na 95 percent

Podľa denníka The New York Times to dnes uviedla farmaceutická firma spoločne s vyhlásením, že sa chystá v horizonte niekoľkých dní požiadať americké úrady o mimoriadne nasadenie vakcíny v USA.

Podľa Pfizeru je účinnosť vakcíny stabilná naprieč vekovými skupinami a etnikami, čo by jej otvorilo cestu k použitiu po celom svete.

Účinnosť u ľudí nad 65 rokov, ktorým vo väčšej miere hrozia vážne komplikácie covidu-19, podľa firmy presahuje 94 percent.

Konečná analýza preparátu prišla len týždeň po tom, čo spoločnosť oznámila účinnosť presahujúcu 90 percent na základe predbežných výsledkov testov.

Aj ďalšia vakcína má podobný úspech

V pondelok pritom spoločnosť Moderna oznámila predbežné dátumy pre svoju vlastnú vakcínu, ktorá ukázala podobný úspech.

Oba preparáty fungujú na novom princípe takzvanej mediatorova RNA (mRNA) a zvyšujú nádeje na porazenie pandémie, ktorá si vyžiadala úmrtia viac ako 1,3 milióna ľudí po celom svete a nedozerné ekonomické škody.

​Experti však varujú, že bude trvať v najlepšom prípade ešte niekoľko mesiacov, než sa prípravky dostanú v masovej miere k väčšinovej populácii.

Podľa Pfizeru sa ťažká forma covidu-19 rozvinula u 170 z celkom 43-tisíc testovaných osôb, z ktorých 162 bolo zo skupiny, ktorej bola podaná neúčinná látka, takzvané placebo.

Únava ako jediný vážny vedľajší účinok

Jediným vážnym vedľajším účinkom, ktorý postihol viac než dve percentá zaočkovaných, bola únava po aplikácii druhej dávky vakcíny. Tá sa dotkla 3,7 percenta ľudí. U starších ľudí sa pritom tieto účinky objavovali v menšej miere.

Americká spoločnosť Pfizer a nemecká BioNTech uviedli, že sa chystajú dáta z testov zaslať aj zdravotníckym regulačným úradom v ďalších krajinách okrem USA. Výsledky štúdie tiež plánujú vydať v recenzovanom odbornom časopise.

Spoločnosti sa chystajú ešte tento rok vyrobiť až 50 miliónov dávok vakcíny, čo je dosť na naočkovanie 25 miliónov ľudí. V budúcom roku potom chcú vyrobiť 1,3 miliardy dávok.

Na vývoji covidovej vakcíny pracujú desiatky firiem po celom svete. Ako ďalšie zrejme zverejní výsledky svojich testov spoločnosť AstraZeneca, ktorá spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Ešte tento rok chce tiež o svojom pokroku informovať firma Johnson & Johnson.