Úspech našej vedy. Slovenská firma začína vyrábať pľúcne ventilátory v USA

Ide o zásadný míľnik pre slovenskú vedu. Technológia síce neprichádza na Slovensko, ale výroba založená na slovenskej technológii prichádza na svetovú scénu.

Sídlo v jednom z najväčších vedeckých parkov

„Ventilátor Aura V poskytuje lekárom po celom svete špičkové riešenie zamerané na pacienta. Sme veľmi radi, že môžeme založiť naše sídlo v prestížnom Research Triangle Park – teda v jednom z najstarších a najväčších vedeckých parkov v Severnej Amerike. Sme hrdí aj na to, že výrobná spoločnosť SMTC spustila zrýchlený plán výroby a do konca roka 2020 vyrobia minimálne 300 ventilátorov Aura V.“

IPM Chirana vznikla ako strategické partnerstvo medzi slovenským investorom IPM a slovenskou spoločnosťou Chirana Medical. Cieľom ich spojenia bolo urýchlenie globálnej produkcie ventilátorov.

Ventilátor Aura V je už roky k dispozícii v EÚ a ďalších častiach sveta. Aura V tiež nedávno získala núdzové povolenie v Brazílii. Žiadosti o použitie v USA a Kanade sú momentálne predmetom kontroly. Doteraz však vždy išlo o ventilátory vyrobené na Slovensku.

Navrhnutý na podporu dýchania a ochranu pľúc

„Veríme, že svet nepotrebuje lacné ventilátory, ale kvalitné ventilátory,“ uviedol Peter Gajdoš, výkonný predseda IPM Chirana a vedúci rizikového kapitálu v spoločnosti IPM Group.

„IPM Chirana spája vedeckú a technologickú špičku vo svojich odboroch. Spoločne sme sa zaviazali dodávať ventilátory pacientom a lekárom. Preto nás nesmierne teší, že sme dokázali otvoriť naše sídlo v USA a spustiť výrobu.“

Ventilátor Aura V je navrhnutý na použitie na jednotkách intenzívnej starostlivosti na podporu dýchania a ochranu pľúc pacientov, pričom lekárom poskytuje dôležité informácie.

Zdroj: Chirana Medical

​Rozsah podpory ventilácie pľúc je komplexný. Poskytuje podporné spontánne dýchanie napríklad v režime neinvazívnej High-Flow ventilácie cez nazálnu masku i pri počiatočných štádiách ochorenia COVID-19 až po invazívnu ventiláciu pacientov s ťažko nehomogénne poškodenými pľúcami (napríklad syndróm akútnej respiračnej tiesne alebo pneumónie H1N1, MERS, COVID-19 a podobne).

Ide o absolútnu špičku

Skladá sa z približne 1 200 samostatných komponentov, ktoré riadi sofistikovaný systém umelej inteligencie. Jeho prioritou je poskytovanie individualizovanej netraumatizujúcej umelej pľúcnej ventilácie, šitej na mieru konkrétnemu pacientovi a jeho stavu pľúc.

„Ventilátor Aura V je jedným z technologicky najvyspelejších ventilátorov na svete,“ vysvetľuje Mike Gentile, viceprezident IPM Chirana pre lekárske záležitosti. „S prebiehajúcou pandémiou COVID-19 a celosvetovým nedostatkom ventilátorov je náš príspevok k svetovej výrobe rozhodujúci. Viac pacientov a lekárov bude mať úžitok zo sofistikovanej technológie ventilátora Aura V, ktorá optimalizuje starostlivosť o pacienta.“

Mať správnu technológiu je podľa Gajdoša však len časťou úspechu v boji proti pandémii. „Zdravotnú starostlivosť môže narušiť nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov. Môžete mať všetky lieky, ktoré chcete, všetko vybavenie, ktoré potrebujete, ale netreba zabúdať, že bez dostupného vyškoleného personálu je všetko uvedené takmer zbytočné.“