Vitamín, ktorý sprevádza mnoho mýtov. Dokáže céčko zlikvidovať nádory?

Máloktorý vitamín však popri nadšených tirádach sprevádza tiež rovnako veľa poloprávd či nedorozumení. Kedy teda pomáha a kedy ho hltáme zbytočne?

​Píše sa rok 1747. Škótsky lekár James Lind sa na lodi britského námorníctva podujme na zaujímavý experiment. Vedie ho k tomu nedávna tragédia výpravy admirála Georga Ansona z roku 1740.

Pri prieskumnej plavbe okolo sveta stratil niekoľko lodí a z celkových 1 900 mužov posádky sa domov nevrátilo 1 400, pričom väčšina z nich podľahla skorbutu.

Táto choroba bola nočnou morou každého námorníka a každého kapitána lode plaviacej sa viac ako niekoľko týždňov. Jej zhubné pôsobenie sa začínalo únavou a malátnosťou.

Námorníci sa sťažovali na bolestivé a krvácajúce ďasná, postupne im vypadávali zuby. Na tele, najmä na nohách, sa im tvorili tmavomodré až čierne modriny, akékoľvek poranenie sa zle hojilo.

Ak ani po niekoľkých mesiacoch nemali možnosť posilniť sa na pevnine, často umierali. Príčiny neboli celkom jasné, aj keď napríklad už koncom 17. storočia anglický dôstojník John Woodall odporúčal citrusy ako jedno z možných riešení.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.