Aj mladí môžu mať staré cievy. Ktoré choroby ohrozujú náš obehový systém?

Sú riečiskom, cez ktoré nám do tela prúdi všetko dôležité – krv, kyslík, živiny. Napriek tomu sa k nim správame neraz macošsky. Ničíme ich stresom, zlou stravou, nedostatkom pohybu.

A ony držia. Nebolia. Až kým nie je neskoro. Ako zistiť, že vašim cievam hrozí nebezpečenstvo? A ako si ich „vyčistiť“ aj bez liekov?

​Takmer stotisíc kilometrov. Dĺžka, čo by takmer dvakrát obkrútila zemeguľu. A predsa sa sprace do niekoľkých desiatok kilogramov živej váhy, ktorú nosíme v tele.

Reč je o cievach – tepnách, žilách, vlásočniciach, jednoducho o obehovom systéme, ktorý náš organizmus udržiava v chode. Denne sa ním hore-dolu „popremáva niekoľko“ litrov krvi.

Bez nej a bez účinného komplexu tohto „minipotrubného“ systému by sme prežili sotva niekoľko minút. A predsa mu obvykle nevenujeme priveľa pozornosti.

Ony sa tie naše cievy totiž ani veľmi neohlasujú. Do poslednej chvíle sa snažia neotravovať nás. Žiaľ, keď dajú o sebe vedieť, následky môžu byť vážne. Nezriedka fatálne.

Čím ich najviac ničíme a čím nám to potom oplácajú? Ponorme sa do krvného riečišťa a rozhliadnime sa okolo.

Tepny verzus žily

Na začiatok si dajme pre lepšiu predstavu trochu anatómie. Všetky naše cievy majú tvar väčších či menších rúrok, ktorých šírka siaha od dva a pol centimetra (takou sa môže pochváliť napríklad aorta) až po mikroskopické rozmery drobných vlásočníc.

Ich steny sa skladajú z troch vrstiev. Vnútorná, takzvaná endotelová, je dokonale hladká, aby zabezpečila rýchly a bezproblémový „sklz“ pre prúd krvi.

Túto vrstvu obopína ďalšia tvorená kruhovito a špirálovito usporiadanou svalovinou – jej úlohou je pomáhať transportovať krv do srdca a z neho a zároveň rozviesť okysličenú tekutinu do všetkých častí tela.

Vonkajší väzivový obal cievu chráni a zároveň ju c

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.