Rusi spustili očkovanie vakcínou Sputnik V. Hovoria o účinnosti 92 percent

Rusko dodalo prvú známu dávku vakcín Sputnik V pre civilné použitie do nemocnice južne od Moskvy, ktorá dnes oznámila, že minulý týždeň začala očkovať miestne obyvateľstvo. Uviedla to agentúra Reuters.

Rusko sa podľa nej snaží udržať krok so západnými výrobcami vakcín. Ruské úrady tvrdia, že Sputnik V dosahuje účinnosť 92 percent pri ochrane ľudí pred chorobou Covid-19, ktorá spôsobuje koronavírus.

Ústredná mestská nemocnica v Domodedove na svojom webe uviedla, že obyvatelia, ktorí sa chcú nechať očkovať, sa musia vopred zaregistrovať na vládnom webe a priniesť si so sebou negatívny výsledok testu na Covid-19 a doklad totožnosti.

Počty nakazených koronavírusom v Rusku od septembra rýchlo rastú, ale úrady sa bránia zavedeniu tvrdej uzávery a uisťujú, že na zvládnutie krízy postačia cielené opatrenia.

Operatívny štáb dnes oznámil 26 338 nových prípadov nákazy koronavírusom, z toho 6 511 v Moskve a 3 691 v Petrohrade. Od začiatku pandémie sa nakazilo skoro 2,3 milióna Rusov, z toho takmer 40-tisíc nákaze podľahlo.

Koronavírus a Covid - 19