Nebezpečenstvo skryté v aspiríne či ibuproféne. Kedy lieky viac škodia ako pomáhajú?

Spotreba liekov na Slovensku neustále rastie a až štvrtinu z nich si podľa štatistík kúpime sami. Obvykle tie, ktoré potláčajú bolesť.

Naši šarišskí predkovia v tom mali jasno: „Kto še ľiči, še kaľiči.“ Či: „Komu treba ľiky, ten pujdze naviky.“ Dnes už podobným „múdram“ verí len pár radikálov – zväčša z rodu tých, ktorí radšej nikdy nenavštívia lekára, lebo choroba podľa nich vzniká až v momente, keď sa o nej dozvedia.

​Otázka však znie, či väčšina z nás nepresedlala skôr do opačného extrému. Čosi na spôsob: „Nieto zdravia bez lieku každodenného.“ Či: „Čím viac liekov, tým viac zdravia.“

Ich konzumácia totiž na Slovensku nepretržite stúpa, a to v každej kategórii. „V roku 2019 sa spotreba liekov z hľadiska finančnej úhrady zvýšila oproti roku 2018 o 6,2 percenta na 1 903,2 milióna eur,“ informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

A dodáva: „Úhrada pacientov za voľnopredajné lieky vzrástla medziročne o 3,8 percenta na sumu 204,5 milióna eur.“

Znamená to, že priemerný Slovák nechá v lekárni bez predpisu približne 40 eur ročne. Nezdá sa to tak veľa, za tú sumu však v skutočnosti nakúpime dajme tomu desať balení Paralenu (ktorý je, mimochodom, na čele rebríčka voľnopredajných liekov), desať balení ibuprofénu a jedno balenie Muconasalu plus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.