Štúdia: Zatvorenie škôl a obchodov koronavírus dosť spomalí. A čo zákaz vychádzania?

Obmedzenie zhromažďovania viac ľudí alebo zatvorenie škôl malo najväčší účinok. Nie všetky obmedzenia ale fungujú rovnako dobre v každej krajine.

Počas marca 2020 sa v Európe začal šíriť COVID-19 rýchlejšie ako predtým v Číne. Najviac zasiahnutý bol sever Talianska, a ostatné európske vlády začali hľadať spôsob, ako podobnej tragédii zabrániť vo vlastnej krajine.

Ako ale najlepšie obmedziť šírenie vírusu? Stačí len obmedziť zhromažďovanie veľkého množstva ľudí (napríklad futbalové zápasy, kde sa schádzajú tisíce ľudí), alebo je potrebné obmedziť aj počet ľudí v reštauráciách? Zatvoriť školy, alebo ich nechať otvorené?

Rôzne vlády postupovali rôznymi spôsobmi. A práve to umožnilo medzinárodnému tímu pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity, aby podrobne analyzovali vplyvy rôznych opatrení, uvádza Technet.cz.

Výsledná štúdia (PDF), ktorú teraz publikoval prestížny časopis Science, je kvalifikovaným odhadom vplyvu jednotlivých opatrení.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.