Stačia tri cviky denne, aby chrbtica nestuhla. Musíte ich však robiť správne, radí fyzioterapeut

Pandémia prinútila mnoho ľudí pracovať z domova, odpadli im tak napríklad cesty do práce a späť domov, čo pre mnoho z nich bola nanešťastie jediná väčšia forma pohybu. Možno aj preto sa v súčasnej ére home office čím ďalej viac ľudí sťažuje na bolesť chrbta. Čo by ste im poradili?

Poradil by som im, aby si zvykli na pravidelnú starostlivosť o seba. Každému z nás stačia denne tri, štyri cviky, aby chrbtica nestuhla a bola stabilná. Teraz hovorím o prevencii.

Je dôležité sa cviky naučiť, aby sa pri nich zapájali svaly, ktoré potrebujeme, aby človek nezabúdal na  zapojenie brucha v nádychu a podobne. Nie je to nič náročné, len je potrebné vnímať dych, vnímať povolenie, cvičiť ľahko, nespoliehať sa na silu...

Ako dôležité je sa počas dňa preťahovať?

Preťahovať skrátené svaly nemusí byť vždy tá správna cesta. Vo svojej praxi používam strečing len na určité svaly a v mojom poňatí liečby je to len maličký doplnok. Dám vám príklad.

Starám sa okrem iného o hercov, Američanov, ktorí natáčajú v Česku. Od svojich špecialistov často mávajú odporúčania, čo a ako majú cvičiť. Tí herci zodpovedne cvičia a domnievajú sa, že si pomáhajú.

S jednou herečkou sme riešili bolesti okolo kostrče, ktoré ju roky hnevajú. Keď mi ukázala cviky, ktorými posilňuje sedacie svaly a svaly okolo kostrče, bolo evidentné, že si nimi prináša čoraz viac napätia, ktoré jej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.