Pomáha pri psoriáze aj rakovine. Dermatologička prezradila, kedy je vitamín C účinný

Vitamín C je súčasťou rôznych sér, krémov a podobne. Ak odhliadneme od estetických očakávaní, ako pomáha zdraviu našej kože?

Vitamín C (kyselina askorbová) je vitamín, ktorý sa v ľudskom organizme nevytvára, preto je dôležitý jeho príjem potravou.

Koža ako najväčší orgán ľudského tela tiež pre správne fungovanie vyžaduje dostatočné množstvo vitamínu C, ktorý dokáže využiť aj po jeho topickej aplikácii.

Na kožu má vitamín C pozitívny vplyv z viacerých hľadísk -

  1. Urýchľuje diferenciáciu (dozrievanie) buniek epidermy - teda obnovu buniek, tým že podporuje správny bunkový metabolizmus.

  2. Stimuluje syntézu kolagénu v derme, pomáha udržiavať elasticitu pleti, čo má vplyv nielen na redukciu vrások, ale dokázateľne aj na spomalenie metastázovania malígneho melanómu.

  3. Má vplyv na melanogenézu - znižuje syntézu melanínu inhibíciou tyrozinázy - enzýmu ktorý má vplyv na tvorbu melanínu, ktorý je zodpovedný za vznik hyperpigmentácií.

  4. Neutralizuje voľné radikály vznikajúce najmä pôsobením UV žiarenia či iných škodlivých látok z vonkajšieho prostredia, prípade z vnútorného prostredia dostávajúcich sa do organizmu napríklad stravou, vďaka čomu má aj protizápalový účinok - redukuje začervenanie pri ochoreniach ako psoriáza či rozacea.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.