Český vakcinológ: Očkovanie pre všetkých by mohlo byť dostupné do leta

Očkovanie proti Covidu-19 by mohlo byť dostupné pre všetky skupiny obyvateľstva do začiatku tohto leta. V relácii Českej televízie Otázky Václava Moravca to dnes povedal predseda českej vakcinologickej spoločnosti Jána Evanjelistu Purkyně Roman Chlíbek, ktorý riadi jednu z pracovných skupín ministerstva zdravotníctva.

​Doteraz bolo v Česku očkovaných asi 40-tisíc ľudí vakcínou od prvého výrobcu schválenou pre Úniu, teda od firiem Pfizer a BioNTech. Zviazať možnosť účasti na akciách s tým, že je človek očkovaný, nemožno podľa Chlíbka skôr, než bude vakcína dostupná všetkým záujemcom.

Ďalšie dodávky vakcíny od Pfizeru a BioNTechu chodia do Česka každý týždeň. ROvnako by mali pribúdať aj na Slovensku. S druhou schválenou vakcínou od firmy Moderna počíta očkovacia stratégia 22. januára. Český minister zdravotníctva Jan Blatný povedal, že by malo v januári doraziť 20-tisíc dávok rozdelených do dvoch dodávok.

Do konca januára by podľa Chlíbka mala Európska agentúra pre lieky (EMA) schváliť očkovaciu látku tretieho výrobcu - Astra Zeneca. Česko a väčšina krajín Európskej únie má vakcínu objednanú od piatich výrobcov, u ktorých počíta so schválením očkovacej látky.

"Ak by sa tak nestalo, tak je to problém. S tromi by sme sa nedostali na tie objednané čísla desiatich miliónov," dodal Chlíbek. Potom by sa rokovalo o väčších dodávkach s existujúcimi výrobcami, hrozili by ale omeškania.

Už tento týždeň Európska komisia navýšila o tristo miliónov dávok objednávku od Pfizeru a BioNTechu. Zatiaľ sa ani odborníci nezhodnú na tom, či očkovaný človek môže vírus ďalej šíriť.

​Podľa českého vakcinológa to ale u iných očkovacích látok aplikovaných do svalu, napríklad proti pneumokokom, funguje. "Ak sa niekomu vírus uchytí na slizniciach, nemusí to znamenať, že sa tam bude množiť a ďalej šíriť," dodal.

Podľa bývalého českého ministra zdravotníctva, epidemiológa Romana Prymulu bude zrejme nutné aj naďalej nosiť rúška až do pokrytia očkovaním dostatočného podielu populácie.

Povedal to dnes v relácii Partie TV Prima. Virológ Českej poľnohospodárskej univerzity Jiří Černý uviedol, že zatiaľ nebolo overené, ako dlho po očkovaní protilátky trvajú. Prví ľudia v klinických testoch dostali vakcínu vlani v marci a od tej doby sa im pravidelne merajú protilátky.