Zásadné otázky o očkovaní proti koronavírusu. Takto to vidia odborníci

Profesor Libor Grubhoffer, riaditeľ Biologického centra Akadémie vied, a Jakub Dvořáček, výkonný riaditeľ Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu odpovedali portálu iDNES.cz na zásadné otázky o očkovaní proti koronavírusu. 

Očkovanie je považované za najúčinnejšiu cestu, ako poraziť pandémiu koronavírusu? Čím by ste presvedčil kritikov, že je to naozaj najlepší spôsob ochrany a vakcína je bezpečná?

Grubhoffer: Pandémiu zastaví až dosiahnutie kolektívnej imunity, to v prípade covidu-19 znamená 65 až 70 percent imúnnych ľudí, ktorí ochorenie buďto prekonali, alebo podstúpili očkovanie.

Očkovanie dostatočne účinnou vakcínou je najrýchlejší, najbezpečnejší a tiež najlacnejší spôsob, ako vytúženú kolektívnu imunitu dosiahnuť, za predpokladu, že sa podarí logisticky zvládnuť v krátkom časovom úseku niekoľkých mesiacov.

Dostupné vakcíny od západných farmaceutických firiem a výskumných konzorcií, ktoré už boli schválené liekovými agentúrami, alebo v blízkej dobe získajú povolenie na uvedenie na trh, prešli úspešne predklinickými a najmä prísnymi klinickými testami na dobrovoľníkoch v oblastiach s pandemickým výskytom ochorenia. Výrobcovia tak garantujú nielen biologickú nezávadnosť vakcín, ale súčasne aj ich vysokú účinnosť.

Predstavujú vakcíny stopercentnú ochranu pred vírusom? Nemôže sa napríklad stať, že aj naočkovaný človek bezpríznakov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.