Rúška vonku dokážu znížiť reprodukčné číslo pod 1, tvrdí nová štúdia

Tím vedcov zároveň odporučil, aby nosenie rúšok a respirátorov verejne podporovali aj jednotlivé vlády, uvádza iDNES.cz. Článok vyšiel v prestížnom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Zásadné opatrenie

"Vzhľadom na to, že hlavnou cestou prenosu koronavírusu ktorý spôsobuje COVID-19, je prenos vzduchom, teda vo väčších kvapôčkach alebo menších aerosólových časticiach, sú rúška bez všetkej pochybnosti zásadným opatrením na ochranu verejného zdravia," hovorí Vladimír Ždímal, ktorého tím sa od marca 2020 podieľal na priamom testovaní účinnosti textilných rúšok a respirátorov proti prenosu nákazy COVID-19.

Medzinárodný tím vedcov v prehľadovom článku využil dáta a výsledky z približne 150 skôr publikovaných prác súvisiacich s tematikou šírenia COVID-19.

"Cieľom bolo získať čo najkomplexnejší obrázok problematiky. Okrem schopnosti rôznych typov prostriedkov ochrany dýchacích ciest chrániť svojho nositeľa pred nákazou sme posudzovali aj epidemiologické dôkazy, ekologické štúdie, modely šírenia podobných respiračných ochorení, výsledky experimentov na vzorkách populácie porovnávanej s kontrolnými skupinami, vplyvmi nosenia ochranných prostriedkov na psychológiu populácií pri pandémii a ekonomické vplyvy," vysvetľuje Ždímal.

Text pripomína aj to, že ľudia sú najviac nákazliví v počiatočnom období po infekcii, teda v čase, keď je bežné mať málo príznakov alebo žiadne. Aj z tohto dôvodu je nosenie rúšok na verejnosti podľa autorov štúdie ako prevencia vhodné.

Rúška ľudia nosili už v 14. storočí

Text do renomovaného časopisu začal vznikať na prelome marca a apríla minulého roka a vyvolal obrovský záujem.

"Je to podľa informácií na serveri Preprints.org najviac prehliadaný a zároveň najviac sťahovaný rukopis v histórii servera, merané naprieč vedeckými odbormi. Videlo ho 360-tisíc záujemcov, stiahnutý bol 87 000-krát, mám z toho obrovskú radosť," dodáva Ždímal.

Všeobecné nosenie textilných rúšok na verejnosti odporúčal už v roku 1910 Wu Lien Teh pri epidémii mandžuského moru. Jeho odporúčanie sa považuje za míľnik v systematickom boji proti šíreniu infekčných chorôb.

Informácie o textilnekj ochrane úst a nosa však siahajú až do 14. storočia, hoci sa o šírenie moru vzduchom vedelo už v 13. storočí. Používali sa bavlna a hodváb.