Mutácia koronavírusu z JAR znižuje účinnosť očkovania aj liečbu plazmou uzdravených

Výskumníci z Oxfordskej univerzity už pracujú na rýchlej výrobe očkovacej látky, ktorá by bola nasadená proti novým variantom, informovala agentúra Reuters.

Variant objavený na konci minulého roka v Juhoafrickej republike, označovaný ako 501.V2, podľa doterajších poznatkov nespôsobuje závažnejší priebeh choroby COVID-19.

Je však o päťdesiat percent nákazlivejší, uviedli predtým juhoafrickí výskumníci. Je jedným z nových variantov vírusu SARS-CoV-2. Preukázal už sa v mnohých krajinách sveta vrátane tých európskych. Ďalšie nové mutácie vedci odhalili tiež v Británii či Brazílii.

"(Variant) 501.V2 vykazuje podstatné alebo úplné vyhýbanie sa neutralizujúcim protilátkam v plazme z pacientov, ktorí prekonali COVID-19," napísal tím vedcov z troch juhoafrických univerzít v spolupráci s tamojším Národným inštitútom pre infekčné choroby (NICD).

Plazma využitá v liečbe je bohatá na protilátky a získava sa z krvi ľudí, ktorí sa z COVID-19 vyliečili. Výskumníci v štúdii zverejnenej na platforme bioRxiv dodávajú, že ich zistenia "upozorňujú na možnosť ďalšej infekcie aj po prekonaní COVID-19 a môžu predznamenať zníženú účinnosť súčasných vakcín". Nakoľko sú vakcíny účinné proti juhoafrickej mutácii však určí s istotou len rozsiahle klinické testy.

Nová verzia očkovacej látky, na ktoré teraz pracujú výskumníci Oxfordskej univerzity, by mala byť nasadená proti novým mutáciám objaveným v Británii, Juhoafrickej republike a Brazílii.

Oxfordská univerzita už vyvinula očkovaciu látku v spolupráci so spoločnosťou AstraZeneca. Prípravkom zaočkovaní napríklad Briti, Európska agentúra pre lieky (EMA) ju teraz urýchlene posudzuje pre odporúčanie na schválenie v krajinách Európskej únie.